Wylewanie tarasu – jak prawidłowo to zrobić i ile będzie kosztowało?

Taras jest miejscem, które w sezonie letnim zaczyna tętnić życiem. Na nim spędza się czas z rodziną, organizuje spotkania ze znajomymi, jak również pracuje czy wypoczywa. Taras wykonany z betonu może stanowić bardzo efektywny element domu. Swoją popularność zawdzięcza trwałości oraz możliwości jego wykończenia w dowolnym stylu. Jeśli jest on dobrze wykonany może służyć jako eleganckie przedłużenie salonu i zwiększyć tym samym powierzchnię mieszkania, co przydatnym jest zwłaszcza w ciepłe, słoneczne dni. Jak prawidłowo go wykonać i ile będzie nas to kosztowało? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

Przygotowanie podłoża pod wylewanie tarasu

Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać w tym etapie jest wytyczenie miejsca tarasu oraz precyzyjne zmierzenie jego potencjalnej powierzchni. Następnie trzeba przygotować grunt pod wylewkę betonu. Powierzchnia pod taras powinna być dokładnie wyrównana i oczyszczona. Istotnym jest, by usunąć około 30 centymetrów organicznej warstwy gruntu i uzupełnić ją 30 centymetrową warstwą zagęszczonego mechanicznie żwiru. W przypadku wylewania tarasu na podłożu gliniastym, przy zboczach lub większych nierównościach terenu, dobrze jest wyłożyć go geowłókniną, która ma właściwości utwardzające i zapobiega mieszaniu się poszczególnych warstw gleby.

Wylewając taras nie można zapomnieć o izolacji przeciwwilgociowej. Jeśli chcemy, by przylegał on bezpośrednio do domu, konieczne jest wyłożenie przy jego ścianie takiej warstwy. W tym celu skuteczna może okazać się dobra jakościowo papa podkładowa lub folia z powłoką włóknikowo – propylenową.

W drugim etapie, jakim jest wylewanie tarasu, warto ukształtować odpowiedni spadek w kierunku krawędzi równoległej do ściany budynku. W ten sposób woda będzie mogła swobodnie spływać z powierzchni tarasu, co zapobiegnie jego niszczeniu. Żeby to ułatwić, przed wylaniem betonu wskazane jest ułożenie tzw. łat pomocniczych na różnych wysokościach i w ściśle określonych odstępach. Przed zastygnięciem betonu należy je usunąć, a powierzchnię zatrzeć na gładko za pomocą zaprawy cementowej.

Wylewka betonowa

​Ten etap zaczyna się poprzez utworzenie dobrego jakościowo podkładu. Najlepiej sprawdza się mieszanka pospółki lub piasku. Dopiero na ów podkład wylewa się beton (polecany jest B15). Podczas wylewania tarasu i tworzenia wylewki nie można zapomnieć o tzw. zbrojeniu przeciwprężnym, gdzie dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie dobrej jakościowo siatki drucianej.

Wykończenie powierzchni tarasu

Wykończenie powierzchni tarasu

Kiedy beton zastygnie, można przystąpić do prac wykończeniowych tarasu. Po wylewaniu tarasu najczęściej stosuje się mrozoodporny gres, płytki kamienne lub klinkierowe. Należy pamiętać, żeby materiał wykończeniowy tarasu nie miał śliskiej powierzchni – warto pokusić się o płytki chropowate lub o specjalnej fakturze. Dobrym pomysłem jest także zabezpieczenie betonu przed wnikaniem wilgoci, gdyż jest ona główną przyczyną wszelkich pęknięć.

Wylewanie tarasu – cena

Cena wybudowania tarasu betonowego jest zależna od wielu czynników. Z pewnością wylewanie tarasu znajdującego się na nierównej powierzchni i nieodpowiednim podłożu (np. gliniastym) będzie kosztował znacznie więcej. Dodatkowo na ostateczną cenę będzie miał wpływ dobór materiałów wykończeniowych, a także robocizna. Orientacyjny koszt przykładowego tarasu o powierzchni 25m³ wynosi od 7 do 9 tysięcy złotych.

Oceń:
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]