Jesteś posiadaczem pieca na ekogroszek i zastanawiasz jak go ustawić, aby był najbardziej wydajny? Prawidłowe ustawienia pieca na ekogroszek na lato lub zimę mają znaczący wpływ na ergonomiczną obsługę urządzenia. Dobrze dobrane parametry mogę zapewnić zarówno optymalne spalanie, jak i wygodę użytkowania. Trzeba mieć na uwadze fakt, że każdy piec wymaga indywidualnych ustawień, aby mógł działać wydajnie. Jak ustawić piec na ekogroszek? Oto kilka przydatnych informacji.
Piece na ekogroszek – co je wyróżnia?
Dobre pod względem jakościowym piece na ekogroszek cieszą się nie tylko elegancją, ale też wytrzymałością. Są one w większej mierze zautomatyzowane, w związku z czym ich obsługa jest stosunkowo prosta. Stworzone zostały z myślą o rozprowadzaniu maksimum ciepła, efektywnym spalaniu opału bez wydzielania toksycznych związków chemicznych do atmosfery.
Ustawienia pieca na ekogroszek – trzy najważniejsze parametry
Istnieją trzy zasadnicze parametry, na które powinno się zwracać szczególną uwagę przy ustawianiu pieca na ekogroszek. To one mają największy wpływ na ekonomiczne zużywanie paliwa oraz użytkowanie sprzętu. Są to:
- przerwa podawania,
- czas podawania,
- moc nadmuchu.
Rzeczoznawcy podają, iż moc nadmuchu w ustawieniach pieca na ekogroszek 15 kW powinna wynosić od 40 do 55 procent, a stosunek przerwy do podawania ekogroszku – od 1 do 8.
Przerwa nadawania
Przerwa nadawania jest parametrem, od którego należy rozpocząć regulowanie pieca. Odpowiednio dobrany znacznie ułatwia kalibrację stosunku czasu przerwy do czasu podawania. Czas przerwy, który trzeba ustawić na piecu z reguły wynosi 40 sekund. Jeśli dokonamy drobnej zmiany o 1 sekundę w jedną lub drugą stronę nie wprowadzimy znaczących zmian w mocy sprzętu. Dzięki temu łatwiej będzie zaobserwować, które ustawienia są najbardziej korzystne dla danego pieca.
Czas podawania
Wyjściowe ustawienia pieca na ekogroszek wykazują konfigurację czasu podawania paliwa na 5 sekund. Należy pamiętać, że wartość ta ma w szczególności wpływ na wydajność kotła. Pomimo tego, że jest to właściwie najbezpieczniejsza opcja, powinno się jak najlepiej dopasować ten parametr do możliwości sprzętu. Warto mieć na uwadze fakt, że moc kotła oraz zużycie opału wzrasta proporcjonalnie do częstotliwości podawania ekogroszku. Nie należy jednak popadać w skrajności. Zmniejszenie tego parametru wcale nie będzie bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem, gdyż skrócenie czasu podawania ekogroszku może być przyczyną zmniejszenia mocy pieca jak i trudności w uzyskaniu prawidłowej temperatury.
Moc nadmuchu
Moc nadmuchu jest zdecydowanie najważniejszym parametrem, który wymaga odpowiedniej regulacji przed rozpoczęciem użytkowania pieca. Co prawda nie wpływa on na moc pieca, ale jest istotny przy określaniu wydajności zużycia paliwa. Zbyt mała moc uniemożliwia dokładne spalanie ekogroszku, natomiast zbyt duża może być przyczyną szybszego i mniej efektywnego spalania opału. Konsekwencją tego może być uciekanie ciepła do komina dymowego lub powstawanie tzw. spieków. Dlatego tak ważne jest ekonomiczne ustawienie pieca na ekogroszek. Należy pamiętać, by samemu regulować piec w oparciu o własne obserwacje – parametr nie może być ustawiony na zbyt dużym lub niskim poziomie.
Jak ustawić przedmuchy w piecu na ekogroszek?
Adekwatną częstotliwością będzie 10/40, czyli 10 sekund pracy wentylatorów na 40 sekund przerwy. Należałoby również zwrócić uwagę na ustawioną wydajność wentylatora, która powinna oscylować w granicach 40 – 50 procent.
Podsumowanie
Piece na ekogroszek są dość proste w obsłudze i emitują mniej toksycznych oparów niż typowe piece na węgiel. Dodatkowo ekogroszek jest stosunkowo tanim materiałem opałowym, a przy tym bardziej ekologicznym. Należy mieć na uwadze, że ustawienia pieca pełnią bardzo ważną rolę w procesie spalania, a trzy wyżej wymienione parametry są bezsprzecznie najistotniejsze. Dzięki optymalnym ustawieniom pieca na ekogroszek w domu będzie ciepło, a my będziemy mogli zaoszczędzić parę złotych, równocześnie dbając o środowisko naturalne.