Ile drewna konstrukcyjnego potrzeba na budowę domu szkieletowego?

Budowa domu szkieletowego bazuje na utworzonym w pierwszej kolejności szkielecie, zbudowanym z horyzontalnych i pionowych belek. Taki szkielet następnie zostaje wypełniony przy użyciu odpowiedniego materiału izolacyjnego w postaci wełny mineralnej, a od zewnętrznej strony pokryty kolejno: folią wiatroizolacyjną, płytą OSB, elewacją drewnianą oraz tynkiem. Jest to zabudowa alternatywna dla domu murowanego. Uznaje się, że jest ona od niej również tańsza o około 30%. W poniższym opracowaniu skupimy się na procesie budowy domu szkieletowego oraz typowych dla jego materiału budowlanego właściwości. Ile drewna na dom szkieletowy będzie potrzebne? W jakiej jest cenie? Jakie drewno kupić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Budowa domu szkieletowego

Proces budowania domu szkieletowego opiera się na kilku etapach. Po zakupie działki, projektu (którego koszt wynosi około 4 tysięcy złotych) oraz znalezieniu ekipy budowlanej, należy zaplanować miejsce największego obciążenia w obrębie zabudowy. Następnie przygotowuje się fundamenty zabudowy, stawia się szkielet z domu z drewnianych belek i wypełnia materiałem izolacyjnym przestrzeń między nimi. Poszczególne elementy łączone są ze sobą poprzez montaż z użyciem gwoździ oraz łączników z metalowych materiałów.

Warstwy ścian obejmują  kolejno płyty gipsowo-kartonowe (lub gipsowo-włóknowe), paraizolację, wełnę mineralną (odpowiedzialną za utrzymanie ciepła), wiatroizolację oraz zakończenie zewnętrzne. Taki układ powinien zapewnić nie tylko długi czas użytkowania oraz wytrzymałość, ale też prawidłowy przepływ powietrza oraz znaczną energooszczędność.

Drewno konstrukcyjne na domy szkieletowe

Drewno konstrukcyjne na domy szkieletowe

Drewno będące podstawą szkieletu zabudowy powinno cechować się wysoką jakością oraz należeć do klasy C24 drewien iglastych. Powinno przejść przez proces komorowego suszenia (który ogranicza ilość bakterii, grzybów oraz larw owadów), a także czterostronnego strugania. Musi cechować się także odpowiednią wilgotnością, nie przewyższającą 19 procent.

Odpowiadając na częste pytanie „ile drewna na dom szkieletowy?”- 35 m2 projekty (które należą do najpopularniejszych budynków tego typu) wymagają zwykle około 10-15 metrów sześciennych drewna.

Należy także przyłożyć wagę do tego, jakie wymiary drewna na dom szkieletowy będą odpowiednie. Zwykle korzysta się z metody budowy opierającej się na elementach układu nośnego o wymiarach 200×200 cm lub 150×150 cm.

Dom szkieletowy – zalety

Budowa domu szkieletowego jest- jak już ustalono- nieco tańsza niż w przypadku domu murowanego. W przypadku zabudowy o metrażu 120 m2, koszt takiego przedsięwzięcia wyniesie nas około 300 tysięcy złotych (nie uwzględniając wykończenia). W podanej sumie zawiera się doprowadzenie zabudowy do stanu surowego oraz deweloperskiego i wszelkie materiały, na przykład drewno na dom szkieletowy– cena ta jest więc znacząco niższa niż w przypadku tradycyjnego projektu. Dodatkowo, czas realizacji budowy jest znacznie krótszy, a dom szkieletowy o wiele łatwiej można na późniejszych etapach przebudować i modyfikować w zależności od naszych potrzeb.

Oceń:
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]