Hasło „domy na kółkach” zazwyczaj kojarzy nam się z przyczepami campingowymi i camperami. W naszym kraju pojawiła się jeszcze jedna konstrukcja pełniąca tę funkcję, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Mowa tu o tzw. domkach holenderskich. Jak wyglądają? Dlaczego zainteresowanie nimi ciągle wzrasta? W tym artykule postaramy się znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.
Czym jest dom na kółkach?
Właściwie sama nazwa „dom na kółkach” sugeruje zdolność do dowolnego przemieszczania takiego obiektu. Umożliwia to konstrukcja oparta na stalowej ramie, która wyposażona jest w dwie osie kół oraz przekładany dyszel tył/przód, co ułatwia transport domku. Materiał wykorzystywany do budowy ramy zabezpieczony jest powłoką antykorozyjną i przykryty od dołu warstwą blachy trapezowej z ociepleniem. Dzięki temu całość konstrukcji jest bardzo wytrzymała i odporna na odkształcenia, a także dodatkowo izolowana termicznie.
Następnym elementem budowy domku na kółkach jest drewniany szkielet, który stanowi podstawę dla ścian, podłóg oraz dachu. Standardowo ocieplenie takiej konstrukcji stanowi 10-centymetrowa warstwa wełny mineralnej (ściany, sufity, dach) oraz 8 centymetrów styropianu (podłogi).
Z zewnątrz domek pokryty jest blachą trapezową, deską na pióro-wpust lub sidingiem. Wnętrze zaś najczęściej wykończone jest drewnem, a miejsca, takie jak łazienka, wyłożone są zgrzewaną na gorąco okładziną PCV lub panelami winylowymi. Materiały te chronią przed nadmiernym wnikaniem wilgoci, co ma ogromne znaczenie nie tylko ze względów estetycznych (nieprzyjemne zapachy), ale przede wszystkim zdrowotnych.
W wyposażeniu takiego domku nie może zabraknąć również instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. Istnieje możliwość podpięcia go do sieci kanalizacyjnej lub pobierania wody z baniaków. Domek na kółkach wyposażony jest także w kompostową toaletę oraz pełnowymiarowy prysznic. Można go zaopatrzyć również w lodówkę, kuchenkę i inne sprzęty AGD.
Korzystanie z domku na kółkach
Należy mieć świadomość, że z domku na kółkach można korzystać nie tylko w sezonie letnim. Całoroczna wersja posiada grubsze warstwy ocieplenia, podwójne okna oraz zaizolowane doprowadzanie wody. Często montuje się w niej również dodatkowe grzejniki elektryczne. Takie rozwiązanie równa się z dodatkowymi kosztami, ale zapewnia komfort mieszkania w takim domku zarówno w ciepłe jak i chłodne pory roku.
Holenderskie domki na kółkach znane są na polskim rynku od niespełna dziesięciu lat. W krajach leżących w basenie Morza Śródziemnego takich jak Chorwacja, Włochy, czy Hiszpania pojawiły się dużo wcześniej – wykorzystuje się je przede wszystkim jako domki letniskowe w ośrodkach turystycznych czy na różnego rodzaju campingach. W naszym kraju tego typu budownictwo znalazło podobne zastosowanie. Jednak domek na kółkach może posłużyć nie tylko jako miejsce wypoczynkowe, ale również pełnić funkcję przenośnego biura, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza różnego rodzaju.
Ile kosztuje domek na kółkach?
Koszt zakupu domu na kółkach jest niewątpliwie mniejszy niż zakup mieszkania. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że postawienie tego typu konstrukcji jest uregulowane nieco innymi prawami niż zwykłe budownictwo. Z pewnością wymaga to mniejszej „papierologii”, nie mniej jednak trzeba dokładnie zapoznać się z prawem budowlanym, by mieć pewność, że domek na kółkach będzie dla nas odpowiedni.
W dzisiejszych czasach, kiedy to ceny mieszkań ciągle rosną, a ludzie nieustannie poszukują rozwiązań dających swego rodzaju wolność, domek na kółkach będzie stanowił doskonałą alternatywę dla tradycyjnego budownictwa. Możliwość bycia mobilnym oraz szerokie zastosowanie tego typu konstrukcji na pewno przyciągnie uwagę i podbije serce niejednej osoby.