Budowa domu za 50 tysięcy – zalety i wady domu modułowego

Dom za 50 tysięcy – brzmi zbyt pięknie, aby było prawdziwe, prawda? Zakup mieszkania w takiej cenie wydaje się zdumiewająco niskim kosztem, biorąc pod uwagę galopującą w dzisiejszych czasach inflację oraz rosnące w zatrważającym tempie ceny materiałów budowlanych. Jednakże, taka inwestycja faktycznie jest realna do zrealizowania- możemy wybudować dom za 50 tysięcy, jeżeli tylko zdecydujemy się na dom modułowy.

Czym jest dom modułowy?

Czym jest dom modułowy?

Jest to budowla przeznaczona do samodzielnego montażu, opierająca się na szkieletowej konstrukcji z drewna. Nie zawiera ona fundamentów i cechuje się powierzchnią nie przekraczającą 35 metrów kwadratowych- jako że w przypadku takich zabudowań, według prawa nie mamy obowiązku ubiegać się o uzyskanie pozwolenia na budowę.

Taki dom 35m2 za 40 tys (czasem nieco droższy), zaopatrzony jest także w warstwę izolacyjną w postaci wełny, styropianu lub piany piór o grubości między 9,5 a 12 centymetrów- zapewnia ona dobre ocieplenie. Taki domek do 50 tysięcy zawiera w swojej budowie również rozkładane schody, stabilną podłogę oraz deski przykręcone dokładnie do drewnianej konstrukcji. Jeżeli interesują nas domy drewniane całoroczne do 50 tysięcy, należy upewnić się, że sprzedawca zawarł w swojej ofercie także całoroczne okna, chroniące przed surowymi warunkami pogodowymi.

Sam szkielet zabudowy zbudowany jest z suszonego, gładkiego materiału pozbawionego wszelkich pęknięć i mankamentów. Grubość warstwy zewnętrznej wynosi około 20 milimetrów, natomiast wewnętrznej= 15 milimetrów.

Zalety i wady domu modułowego

W przypadku niektórych projektów, domy do 50 tysięcy mogą okazać się dobrym pomysłem jedynie na okres wakacyjny, kiedy warunki atmosferyczne zapewniają stosunkowo wysokie temperatury. W przypadku mroźnych zim, izolacja cieplna może okazać się niewystarczająca do utrzymania ciepła.

Oprócz tego, dom do 50 tysięcy siłą rzeczy nie jest dużym mieszkaniem. Metraż, którym się on cechuje jest odpowiedni na urlop dla kilku osobowej rodziny, jednak jeżeli chcielibyśmy korzystać z niego w celach mieszkalnych na stałe- będzie to niezwykle mała powierzchnia.

Z drugiej strony, taki rodzaj zabudowy pozwala nam wybudować dom za 50 tysięcy, co jest stosunkowo niską inwestycją, a może starczyć na długie lata. Dodatkowo, jeżeli planujemy wykorzystać taką inwestycję jako domek letniskowy, zwróci się ona stosunkowo szybko- możemy postawić dom do 50 tysięcy w każdym atrakcyjnym miejscu wypoczynkowym, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę (wystarczy jedynie udać się do urzędu miasta).

Dodatkowo, taki dom za 40 tysięcy jest nie tylko tani, ale również bardzo łatwy do montażu i demontażu. Wystarczy do niego jedynie załączona instrukcja, materiały oraz pomoc dwóch osób.

Podsumowując, dom za 40 tysięcy cechuje się wygodą i jakością adekwatną do swojej ceny. Jest to stosunkowo tani zakup, bardzo wygodny i oferujący bardzo wygodne warunki mieszkalne w okresie wakacji. Daje również pole rozwoju do dalszych inwestycji w zakresie turystyki i rekreacji.

Oceń:
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]